Google Arama Algoritması 21 Nisanda değişiyor

Google arama algoritması değişiyor21 Nisan 2015 tarihinde Google arama algoritması değişecek, büyük şirketler dahil birçok İnternet sitesinin arama sıralaması bu yeni arama algoritması ile çok değişebilir!

Yeni arama algoritmasında İnternet sitelerinin mobil cihazlar için uygunluğu ön plana çıkmaktadır. Mobil siteler için arama algoritmasının baştan aşağı değişmesi planlanıyor.

Bu algoritma değişimi ile Web sitelerinin mobil cihazlara uygunluğu ön plana çıkmaktadır. Sadece mobil cihazlarda uygun olarak gösterilebilen içeriklerinin arama sonucunun üst sıralarda çıkması bekleniyor. Mobil formatlara uygun olmayan Web siteleri mobil aramalarda alt sıralara kayabilir.

Web sitenizin mobil formatlara uygun olup olmadığını Google’nin mobil uyumluluk testi ile test edebilirsiniz:

https://www.google.com/webmasters/tools/mobile-friendly/

Neptun-SEO sitemizin test sonucu:

neptun-seo-mobil-uyumluluk-testi

Artık Web sayfalarının tasarımında kullandığımız WordPress temalarının mobil uyumlu olup olmadığının önemi çok büyüktür. Mobil cihazların arama sıralamasına girmeyen siteler genel arama sıralamasından da alt sıralamaya kayabilir.

Flash gibi mobil cihazlarda yavaşlatmaya sebep olan uygulamalardan kaçının. Mobil cihazlarda sade gösterimine ve yükleme hızlarına dikkat ediniz.

Özellikle büyük kurumlar mobil cihaz formatlarına önem vermemesi sonucu kötü bir sürpriz ile karşılaşabilir. Aslında bu arama motoru algoritmasının değişimi Niş siteleri için bir fırsat olacağını düşünüyorum.

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*