Niş Web Sitesi ile İnternette Para Kazanma

Niş para kazanmaİnternette reklam ile para kazanıldığından beri web sayfalarına ve daha sonraları blog sayfalarına reklam alarak para kazananların sayısı gittikçe arttı. Günümüzde artık yeni internet sitesi kurduğumuzda kolay para kazanamıyoruz, çok sayıda rakip ile yarışmamız gerekiyor. Birçok kişi Niş web sitesi ile İnternette para kazanma konusunu hayal etmektedir, fakat sanıldığı kadar kolay değildir.

Reklam aracılığıyla para kazanabilmemiz için:

  • Ziyaretçi sayısı çok olmalı
  • İçerik ziyaretçiler için ilgi çekici yani kaliteli olmalı (google de aradıkları anahtar kelime ile ilgili olmalı)
  • Yazı sayısı çok olmalı (Niş siteleri için en az 10-20 yazı)
  • Sayfanızın ilgili anahtar kelimesi Google aramasında ilk sayfada yer almalı (Google arama motoru optimizasyonu /SEO çalışması)

Ziyaretçi Sayısı

Internet sayfanıza uğrayan ziyaretçilerin belirli bir yüzdesi reklama tıklar, bu oran gündelik değişebilmektedir. %3-4 civarı iyi bir rakamdır. %3 olarak kabul edersek her 100 ziyaretçiden 3’ü reklama tıklamaktadır. Eğer 1000 ziyaretçiniz var ise 30 kişi reklama tıklayarak gelirinize katkıda bulunur. Almanyada %0.5 ile %2 arası tıklama rakamları mevcuttur. Türkiyedeki tıklama rakamları hakkında net bir bilgim yok, bilgisi olanlar aşağıda yorum yazarak bildirebilirler.

Ziyaretçi sayısının artması için Google arama motoru optimizasyonu (SEO), Facebook, Google+ gibi sosyal ağlarda reklam yapma gibi çalışmanın yapılması şarttır. Hiç bir çalışma yapmadan, sitenizin içeriği ve kalitesi ile alakalı olarak belki bir kaç sene sonra iyi bir ziyaretçi sayınız olabilir.

İçerik Kalitesi

Daha önceleri yapılan SEO (Google arama motoru optimizasyonu) çalışmaları ile internet sayfaları kaliteli bir içerik olmadan google aramalarında ilk sayfaya yerleştirilebiliyordu. Google gün geçtikçe sayfaların kalitesini ve yapılan SEO hilelerini daha iyi anlamaktadır. O yüzden Niş sitelerimizin uzun ömürlü olmasını istiyorsak kaliteli içeriğe önem vermeliyiz.

Google kullanıcıların bir internet sitesinde ne kadar vakit geçirdiğini çok iyi analiz edebiliyor. Birçok kullanıcı eğer bir siteyi hemen terkediyor ise, bu sitede kalite oranı iyi olmayabilir sonucuna varabilmektedir. Bu durumda sitenizin ilk sayfada yer alma ihtimali çok düşük olur.

Niş sitemizin uzun süreli gelir getirmesini istiyorsak kaliteli içeriğe dikkat edelim ve SEO hilelerinden uzak duralım. Ben Niş sitelerimde buna dikkat ediyorum. Tabi Google’de yükselmemiz biraz sürebilir, zira içerik zamanla artmaktadır. Genel olarak Niş sayfası oluşturmak için 2-3 aylık bir süreyi hesaba katmak gerek. Tabiki her gün sıkı çalışırsanız bu süre 1 aydan az olabilir, yinede bazılarımızın başka çalıştığı bir işi vardır.

Yazı Sayısı

Ziyaretçilerinizin sayfayı hemen terketmemesi açısından içerik kalitesinin yanında yazı sayısının da önemi büyüktür. Sadece 1-2 sayfalık bir sitede ziyaretçi uzun kalmaz. Dolayısıyla google ziyaretçilerin sayfanızda kısa süre kaldığını farkeder, arama motoru sıralamasını buna göre düzenler.

Eğer ziyaretçi az içerikten dolayı hemen sayfayı terkedip başka arama sonuçlarına yönelirse google bunu çok iyi farketmektedir. Niş siteleri belirli bir konuyu ele adığından dolayı en az 10 yazınız bulunsun. Zamanla bu sayıyı arttırın. 20 yazı iyi bir rakamdır. Ama başta 10 yazınız mutlaka bulunsun. Genelde birkaç haftada bu sayıya ulaşıp sitenin SEO çalışmasına geçilir, yada çalışma arttırılır.

Niş Sitenizin Anahtar Kelimesi (Keyword)

Niş sitenizin konusu ile doğru orantılı bir ya da birçok anahtar kelimenizin olmasının önemi çok büyüktür. Bu anahtar kelimeler googlede arandığında ilgili anahtar kelimeyi bulunduran sayfanızı google aramasında sıralamaya koyar.

Sıralamanın iyi yada kötü bir yerde olması, yazınızın anahtar kelimesi ile ilgili kalitesi ve SEO çalışması ile alakalıdır. Bu konuları ayrıca ele alacağım. Niş sitenizdeki her bir yazınızın ayrı bir anahtar kelimesi olsun.

Yazılarınızı anahtar kelimesi ile alakalı olarak detaylıca yazın. Anahtar kelimesinin yazınızdaki oranı %2 civarında olmalıdır. Anahtar kelimeyi yazıda çok fazla kullanmayın, eğer çok kullanırsanız Google bunu SEO hilesi olarak algılayıp sizi daha düşük bir sıralama ile cezalandırır.

Sonuç:

Kısaca özetlemek gerekirse, az iş yapıp niş web sitesi ile İnternette para kazanma yı unutun. Sıkı bir çalışmayı gerektirir. Fakat bir kere Niş sayfamızı oluşturduktan sonra sitenin konusuna bağlı olarak bir kaç ayda bir güncellemek yeterli olur. Yani iyi bir çalışmadan sonra site kendi kendine gelir getirebilir, ya da… getirmeyebilir de. Sitemizin Niş konusunu, rakiplerimizi ve Niş konusunun Google’deki arama sayısı analizini iyi yapmamız gereklidir. Bu konuları başka yazılarda ayrıca ele alacağım.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*