Niş Web Sitesi ve Onpage SEO Optimizasyonu Hakkında

Niş Web Sitesi OluşturmaOnpage SEO Optimizasyonu

Niş web sitesi oluştururken öncelikle odaklanacağımız anahtar kelimelerin analizini yapmış olmalısınız. Anahtar kelime (keyword) analizlerini başka yazılarımda anlatacağım.

Anahtar kelimesi içeren alan-adı

Anahtar kelimesi araştırmamızı tamamladıktan sonra sıra sitemiz için alacağımız alan adını (domain) belirleme analizine geldi. Evet yine bir analiz yapmamız lazım, çünkü anahtar kelimeyi alan adında bulundurmak ayrıca bir Onpage SEO optimizasyonudur.

Örnek olarak bizim sitemizin adı: neptun-seo.com. İçerisinde SEO kelimesi geçmektedir. SEO anahtar kelimemiz için ayrıca bir artı. Eğer anahtar kelimesi barındıran bir alan adı mevcut değil ise, benzer kelimeleri seçin. Bu sitenizde anahtar kelimeli bir kategori oluşturup, bütün yazılarınız bu kategoride bulunsun.

Örnek: biralanadi.com/SEO/başka-kategori/yazı-ismi

UYARI: Alan adı içerisinde anahtar kelime sayısını abartmayınız, bir adet yeterlidir. Abartılı Onpage SEO optimizasyonu bir optimizasyon değildir tersine cezalandırılır ve google sıralamasında düşmenize sebep olur.

Alan Adı ve Barındırma Hizmet Sağlayıcıları

Alan adı sağlayıcısı ve barındırma hizmetleri için şimdilik bir öneride bulunamayacağım. Ben Alman barındırma hizmeti kullanıyorum, fakat Paypal ve kredi kartı kabul etmiyorlar, Almanyada bulunan hesaplarına havale yapmak gerektiğinden para havalesi maliyetlidir. Daha önce ben hostmonster’den barındırma almıştım, fakat barındırma sunucusu çok yavaştı, dolayısıyla ben hostmonster’in en azından ucuz tarifelerini önermiyorum. Pahalı tarifelerdeki barındırma sunucularında sunucu başına daha az kullanıcı olacağından daha hızlı olacaktır.

Yinede bilmek isteyenler için, ben barındırma hizmetini all-inkl.com* den aldım. İlk 3 ay bedava, sonrası tarifeye göre ücret ödüyorsunuz. Ben Privat-Plus tarifini aldım. Sunucuları hızlıdır, Google PageSpeed Insights analiz aracında sunucu yavaş uyarısı vermiyor (hostmonster de veriyordu).

Sunucu hızı ayrıca bir Onpage SEO optimizasyonudur!

Bir örnek vereyim, hostmonster’den memnun olmayınca, all-inkl.com da barındırma almıştım. Bir alan adını hostmonster’den all-inkl.com’a aktardım (6 gün sürdü). Sitede sadece tek bir küçük yazı vardı, taşındıktan sonra tamamıyla boştu. Şimdi Gogle Analytics aracı ile ziyaretçi sayıları bir inceleyelim:

Google analytics örnekKırmızı çizgi öncesi hostmonster’de iken, sonrası all-inkl.com’a geçtikten sonra. Site boş olmasına rağmen 80 ziyaretçisi oldu, tabi site boş olduğu için Google anladı, ziyaretçi takılmıyor bu sitede, dolayısıyla şimdilik başka ziyaretçi göndermeyecektir, yani arama sıralamasında düşürüp ziyaretçi sayısı tekrar sıfıra düşecektir. Yazılarımız eklendikçe arama sıramız da yavaş olsada düzelecektir yine.

Kullanıcıların sitenizdeki yazıları okuyup okumadığını “Hemen Çıkma Oranı”ndan anlayabilirsiniz. Yukarıdaki örnekte %96.83. Yani hemen herkes siteye girer girmez boş olduğunu anlayınca çıktı. Bu sayıları sürekli analiz edin. Oturum süresine şaşırdım açıkçası… Bomboş sitede 30 sn ortalama süre boyunca kalmışlar, ilginç… Tabi birileri arama sonuçları arka plana atmış olabilir, dolayısıyla uzun süre açık görünmüş olabilir.

Kullanıcılar ile Oturum farklı sayılardır, aynı kullanıcılar tekrar siteye bakmış olabilirler, dolayısıyla kullanıcı sayısı daima oturum sayısından düşüktür.

Buradan başka önemli bir konuya değinmek istiyorum. Siteyi oluşturduktan sonra hemen Google’ye sitenizi tanıtmayınız (Webmasters Tools ve Analytics kaydı). Önce 10 adet yazınız bulunsun, sonra tanıtın. Google sitenizi analiz etmek için bir şans verip analiz edecektir.

Yazılarınızı oluşturduktan sonra mutlaka Google Webmaster’s tools ve Analytics’e kayıt olup sitenizi Google’ye tanıtınız. Google buradan çok daha hızlı bir şekilde sitenizden haberdar olup, sitenizi analiz edecektir. Bu konuları da başka yazılarda ayrıntılı olarak anlatacağım.

Sitenin Kurulumu Hakkında

Alan adınızı aldıktan sonra ve barındırma sağlayıcısını seçtikten sonra, sıra sitenizin kurulumuna geldik. Niş web siteleri için kesinlikle “WordPress” öneriyorum. Fakat… iki WordPress çeşidi mevcut:

wordpress.com

wordpress.org

Niş web sitelerimiz için kesinlikle .org olanını kullanıyoruz, Reklam ile para kazanma meselesi .com sürümünde sorunlu bir konudur. WordPress kurulumunu… evet tahmin ettiniz: başka yazıda… Bu yazılarda ayrıca Onpage SEO için gerekli eklentilere de değineceğim.

Tema konusu da geniş bir konudur, şimdilik sadece bir uyarı yapmak istiyorum: Dışarıdan ücretsiz tema indirip kullanmayınız. Virüs/trojan bulaşmış ise, google bu sitenizi bloke edecektir. Bu blokeden kolay kolay kurtulamazsınız. Kurtulsanız bile zar zor ulaştığınız sıralama alt üst olacaktır. Sitenizden para kazanacağınızdan emin iseniz, ucuz bir premium tema almak daha hesaplı olabilir. WordPress’in kendi ücretsiz temaları iyi bir seçenek olabilir. Tabi biraz badana işine hazır olun…

Sitenizde Yazı Yazarken Dikkat Edilecek Konular

Sitenizi WordPress ile oluşturup yazıları yazmaya başladığınızda şunları aklınızda bulundurun:

 • Her bir yazınızın anahtar kelime odaklaması farklı olsun. Her sayfada aynı anahtar kelimeye odaklanmak iyi değildir. Farklı anahtar kelimeler ile daha çok ziyaretçi çekebilirsiniz. Ziyaretçiler sitenizi ilginç bulurlarsa zaten anasayfaya bakıp inceleyeceklerdir.
 • Kategori isimlerini dikkatlice seçiniz, bunlar da birer anahtar kelimesi olabilir. Tabi yazınızla alakalı olsun. (Onpage SEO optimizasyonu)
 • Resim kullanınız, Resimlerinizin mutlaka anahtar odaklı adları olsun. Ayrıca altyazı ve etiketlerine de anahtar kelimesi kullanın. Google Resim aramalarından da Ziyaretçi çekebilirsiniz. (Onpage SEO optimizasyonu)
 • Resimlerin telif haklarına dikkat ediniz. Türkiye’de pek örneği olmasa da yinede mahkemelik olabirsiniz. En iyisi kendi resimlerinizi kullanın veya fotolia.com gibi resim sağlayıcılarından satın alın.
 • Yazınızda en az 300-350 kelime bulunmalıdır. Google 300 kelime sonrasını daha iyi analiz edebilmektedir. Dolayısıyla anahtar kelimeli yazılarınız uzun olmalıdır.
 • Anahtar kelimeniz yazıda %1-%2 oranında bulunmalıdır. Fazlası cezalandırılır! ( Onpage SEO optimizasyonu)
 • Yazılarınızda sadece tek bir adet H1 (Başlık 1) başlık olmalıdır. Bu başlık zaten yazınızın ana başlığıdır, ayrıca girmenize gerek yoktur. Yazınızda başka “Başlık 1” başlığı kullanmayınız. SEO açısından yazıda tek bir H1 kodu olmalıdır.
 • H2 ve H3 bol kullanabilirsiniz. Anahtar kelimeyi bulundurması. Küçük yazılarda biraz sıkıntılı olabilir. (Onpage SEO optimizasyonu)
 • Yazınız için birçok anahtar kelimesi kullanıp etiketler oluşturun.
 • Yazınızda iç ve dış bağlantıları (link) kullanın. (Onpage SEO optimizasyonu)
 • En önemlisi: Yazıları Ziyaretçileriniz için oluşturun, Google için değil! İçeriğe önem verin. Yukarıda bahsetmiştim kullanıcılar yazılarınızı okudukça google bunu beğenir. (Süper Onpage SEO optimizasyonu)

Sonuç:

Burada bahsettiklerim SEO optimizasyonları SEO Onpage optimizasyonlarıdır (sayfa içi optimizasyon). Bu optimizasyonları dozajında kullanın, abartılı şekilde kullanırsanız… (yeterince bahsettim sanırım). Başka yazılarımda Offpage optimizasyonları ve WordPress kurulumu konularına değineceğim.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*